Hall Storage

Are you living on campus next year? Then you can store your items in any of these locations! 

If you are eligible to store belongings on campus, contact the appropriate Residence Life staff member for access to residence hall storage during the scheduled times listed below. If a staff member does not respond to your phone call, they are likely in the storage unit helping another student - please leave a message and the staff member will contact you as soon as they are able! Remember - you can always make an appointment to ensure a specific time in the available window to store your belongings. 

If you are unable to store during one of these times, please make an appointment at least 24 hours in advance. You can also contact any staff member for access from 8 a.m.-noon on Saturday, May 17.  You must follow all storage guidelines. If possible, plan to store your boxes in the storage area assigned to your 2014-15 housing placement. 

If you plan on being part of the limited number of approved early arrivals and need access to storage, new in 2014 there will be limited space available in one storage unit in Todd/Phibbs 144A, available to access before continuing student move-in. Please plan accordingly, and store your items in the south first floor storage unit by contacting the staff on-call for that area during finals week storage admit times. Items stored in any other location on campus will NOT be accessible to early arrival students (Residence Life student staff exempt).  

STORAGE IN TODD/PHIBBS HALL:
Sunday, May 11
8-10 p.m.:                                 Megan Free (x4089, T/P 214)

Monday, May 12
11 a.m.-1 p.m.:                            Yvonne Wezig (x4095, T/P 029)
8-10 p.m.:                                  Yvonne Wezig (x4095, T/P 029)

Tuesday, May 13
11 a.m.-1 p.m.:                            Gabe Davis (x4086, T/P 314)
8-10 p.m.:                                  Lauren Stuck (x4087, T/P 236)

Wednesday, May 14
11 a.m.-1 p.m.:                            Megan Baunsgard (x4092, T/P 116)
8-10 p.m.:                                 Megan Baunsgard (x4092, T/P 116)

Thursday, May 15
11 a.m.-1 p.m.:                            Sang-Won Kim (x4096, T/P 012)
8-10 p.m.:                                 Kimberly Webber (x4084, T/P 335)

Friday, May 16
11 a.m.-1 p.m.:                            Kimberly Webber (x4084, T/P 335)
8-10pm:                                 Daniel Peterschmidt (x4090, T/P 134)

STORAGE IN SEWARD and REGESTER HALLS
Sunday, May 11
8-11 p.m.:                                 Kelly Frank (x4229, Sew 410)

Monday, May 12
Sew-11 a.m.-1 p.m.:                   Ryan Del Rosario (x4221, Sew 100)
Reg -11 a.m.-1 p.m.:                   Skyler Tetreau (x4246, Reg 314)
8-11 p.m.:                                 Skyler Tetreau (x4246, Reg 314)

Tuesday, May 13
Sew-11 a.m.-1 p.m.:                   Brandon Roberts (x4228, Sew 307)
Reg -11 a.m.-1 p.m.:                   Bryson Calma (x4244, Reg 024)
8-11 p.m.:                                 Ryan Del Rosario (x4221, Sew 100)

Wednesday, May 14
Sew-11 a.m.-1 p.m.:                   Madison Brown-Moffitt (x4012, Lang 202)
Reg -11 a.m.-1 p.m.:                   Maggie Roach (x4243, Reg  111)                     
8-11 p.m.:                                 Brandon Roberts (x4228, Sew 307)

Thursday, May 15
Sew-11 a.m.-1 p.m.:                   Brandon Roberts (x4228, Sew 307)
Reg -11 a.m.-1 p.m.:                   Maggie Roach (x4243, Reg  111)     
8-11 p.m.:                                 Kelly Frank (x4229, Sew 410)

Friday, May 16
Sew-11 a.m.-1 p.m.:                   Sam Coates (x4222, Sew 200)
Reg -11 a.m.-1 p.m.:                   Grete Slaugh (x4247, Reg 312)
8-11 p.m.:                                 Grete Slaugh (x4247, Reg 312)

STORAGE IN ANDERSON/LANGDON HALL:
Sunday, May 11
8-10 p.m.:                                 Taylor Smith (x4137, A/L 333)          

Monday, May 12
11 a.m.-1 p.m.:                                  Kristin Brynsvold (x4135, A/L 233)
8-10 p.m.:                                  Nathan Bradley (x4129, A/L 207)

Tuesday, May 13
11 a.m.-1 p.m.:                                  Laurel Olfson (x4136, A/L 307)
8-10 p.m.:                                  Mark Howard (x4122, A/L 129)

Wednesday, May 14
11 a.m.-1 p.m.:                                  Brian Van Gundy (x4138, A/L 025)
8-10 p.m.:                                  Kristin Brynsvold (x4135, A/L 233)   

Thursday, May 15
11 a.m.-1 p.m.:                                  Brian Van Gundy (x4138, A/L 025)
8-10 p.m.:                                  Taylor Smith (x4137, A/L 333)

Friday, May 16
11 a.m.-1 p.m.:                                  Nathan Bradley (x4129, A/L 207)     
8-10 p.m.:                                  Laurel Olfson (x4136, A/L 307)

STORAGE IN HARRINGTON & SCHIFF HALLS
Sunday, May 11
8-10 p.m.:                                 Heather Stepp (x4335, SCH 209)     

Monday, May 12
11 a.m.-1 p.m.:                                  Aiyana Wain Hirschberg (x4194, HAR 215)
8-10 p.m.:                                  Pete Bergene (x4192, HAR 113)

Tuesday, May 13
11 a.m.-1 p.m.:                                  Heather Stepp (x4335, SCH 209)
8-10 p.m.:                                  Zoey Olbum (x4337, SCH 306)

Wednesday, May 14
11 a.m.-1 p.m.:                                  Pete Bergene (x4192, HAR 113)
8-10 p.m.:                                  Abby Wilson (x4195, HAR 017)

Thursday, May 15
11 a.m.-1 p.m.:                                  Kent Busson (x4331, SCH 003)
8-10 p.m.:                                  Kent Busson (x4331, SCH 003)

Friday, May 16
11 a.m.-1 p.m.:                                  Nakisha Renee Jones (x4193, HAR 315)
8-10 p.m.:                                  Abby Wilson (x4195, HAR 017)            

STORAGE IN UNIVERSITY & SMITH HALLS
Sunday, May 11
8-10 p.m.:                                 Ben Boe (x4203, UNI 113)   

Monday, May 12
11 a.m.-1 p.m.:                                  Nathan Wang (x4107, SMT 309)
8-10 p.m.:                                  Nathan Wang (x4107, SMT 309)

Tuesday, May 13
11 a.m.-1 p.m.:                                  Amy Bodner (x4206, UNI 211B)
8-10 p.m.:                                  Chas Stewart (x4103, SMT 003)

Wednesday, May 14
11 a.m.-1 p.m.:                                  Alexandria Van Voris (x4106, SMT 203)
8-10 p.m.:                                  Nika Neshyba-Nara (x4207, UNI 314B)

Thursday, May 15
11 a.m.-1 p.m.:                                  Ben Boe (x4203, UNI 113)
8-10 p.m.:                                  Amy Bodner (x4206, UNI 211B)                       

Friday, May 16
11 a.m.-1 p.m.:                                  Nika Neshyba-Nara (x4207, UNI 314B)
8-10 p.m.:                                  Amy Bodner (x4206, UNI 211B)

STORAGE IN TRIMBLE HALL
Sunday, May 11
8-10 p.m.:                                Jordan Cox (x4154, TRM 102A)

Monday, May 12
11 a.m.-1 p.m.:                           Patti Connors (x4168, TRM 327A)
8-10 p.m.:                                Patti Connors (x4168, TRM 327A)

Tuesday, May 13
11 a.m.-1 p.m.:                           Patti Connors (x4168, TRM 327A)
8-10 p.m.:                                Jordan Cox (x4154, TRM 102A)

Wednesday, May 14
11 a.m.-1 p.m.:                           Natasha  Breidenbach (x4150, TRM 125A)
8-10 p.m.:                                Natasha  Breidenbach (x4150, TRM 125A)

Thursday, May 15
11 a.m.-1 p.m.:                           Danny Laesch (x4159, TRM 210A)
8-10 p.m.:                                Patti Connors (x4168, TRM 327A)

Friday, May 16
11 a.m.-1 p.m.:                          Danny Laesch (x4159, TRM 210A)
8-10 p.m.:                               Karen Carlson (x4164, TRM 302A)